Zioła nie tylko na boreliozę
Jak zmniejszyć ryzyko ukąszeń przez kleszcza?
Odpowiedzią jest czystek. Napar z liści czystka oczyszcza organizm z toksyn, działając przeciwzapalnie dzięki wysokiej zawartości polifenoli. Polifenole występujące w czystku “oblepiają” patogeny, przez co hamują ich rozwój. Zabezpieczają także komórki przed wnikaniem do nich patogenów. Dzięki tym właściwościom jest on często polecanym ziołem dla chorych na boreliozę.
Nie tylko na boreliozę
O dobroczynnych właściwościach ziół takich jak: ziele tymianku czy korzeń omanu często wspominał wybitny uczony prof. Andrzej Ożarowski. Znawca fitoterapii i długoletni badacz wpływu roślin leczniczych, w tym zwłaszcza ziół, na zdrowie człowieka, podkreślał, że odpowiednio dobrana mieszanka może mieć działanie przeciwpasożytnicze. Skuteczny napar zalecany przez fitoterapeutę to:
– 50 g ziela tymianku
– 50 g kłącza tataraku
– 50 g korzenia omanu
– 25 g mięty pieprzowej
– 25 g liści orzecha włoskiego
– 10 g ziela piołunu
2 łyżki ziół zalać 2 szklankami wody wrzącej – pić otrzymany napar w 3 porcjach, rano, w ciągu dnia i wieczorem, najlepiej ok. 20 min. przed posiłkami przez pierwszy tydzień. Stosować 6 tygodni. W razie potrzeby kurację powtórzyć po dwóch tygodniach.
Poza właściwościami przeciwpasożytniczymi i oczyszczającymi przewód pokarmowy zioła te mają również następujące działania:
• kłącze tataraku – ma zastosowanie lecznicze i kosmetyczne. Leczniczo ma działanie moczopędne, żółciopędne i rozkurczowe, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Działa też uspokajająco. Kosmetyczne właściwości związane są z jego korzystnym wpływem na włosy i skórę.
• korzeń omanu – wspiera w walce z dolegliwościami układu oddechowego, hamuje rozwój drobnoustrojów, ułatwia trawienie, stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
• liść orzecha włoskiego – hamuje krwawienia, działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie, a także hipoglikemicznie.
• ziele piołunu – pobudza łaknienie, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, po ciężkich chorobach, operacjach w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy, w chorobach dróg żółciowych a także przy zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzbowce).
• ziele tymianku ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, na trądzik, także syropów na kaszel, łagodzi bóle reumatyczne (RZS),odkaża kanały zębowe, łagodzi stany zapalne pochwy.
• liść mięty pieprzowej stosuje się w bólach żołądka, zaburzeniach trawienia, jak nudności, niestrawność, a także w kolkach jelitowych.