Nasza lokalizacja
Chorzów, ul. Jubileuszowa 42
Godziny otwarcia
Pon - Pt : 8.00 - 17.00
Email
rejestracja@biomedcomplex.pl

Zastosowanie ozonoterapii w chorobach o podłożu infekcyjnym

Ze względu na swoje silne właściwości odkażające ozonoterapia jest zabiegiem szczególnie polecanym przy dolegliwościach spowodowanych obecnością patogenów.

Za skuteczność ozonoterapii w walce z infekcjami odpowiadają następujące właściwości ozonu:

  • ozon stymuluje nasz układu odpornościowy: pobudza produkcję białych krwinek, interferonu i interleukin-2 (które atakują patogeny, chronią organizm przed infekcjami i działają przeciwzapalnie).
  • większość patogenów jest wrażliwa na stres oksydacyjny, dlatego kontakt z aktywnym tlenem prowadzi do ich zniszczenia. W badaniach wykazano, że w tkankach, w których rozwijają się drobnoustroje jest mniej tlenu niż w zdrowych tkankach.
  • patogeny nie są w stanie się uodpornić na działanie ozonu. Dlatego ozonoterapia świetnie sprawdza się w terapii infekcji lekoopornych.
  • ozon blokuje receptory wirusów, uniemożliwiając penetrację komórek gospodarza i reprodukcję wirusów.

Zaletą stosowania ozonoterapii jest fakt, że nie obciąża ona organizmu jak leki farmakologiczne standardowo stosowane w przypadku infekcji (nie zaburza flory bakteryjnej w jelitach, nie obciąża nerek i wątroby – jak ma to miejsce w przypadku antybiotyków). Ponadto ozon sprzyja regeneracji organizmu po infekcjach – dotlenienie krwi poprawia krążenie, przez co szybciej usuwane są toksyny, przyspiesza się regeneracja uszkodzonych tkanek.

Bezpośrednio po zabiegu, u większości osób poddanych terapii tlenowo-ozonowej, następuje przypływ energii, poprawia się wydolność organizmu i koncentracja. Jedynym skutkiem ubocznym, jaki może pojawić się po terapii jest efekt Jarischa-Herxheimera potocznie zwany Herxem. Zachodzi on kiedy z zabitych patogenów wydzielone zostają toksyny. Objawy Herxa pojawiają się w momencie, kiedy narządy oczyszczające krew (wątroba, nerki) nie nadążają usuwać toksyn. Mogą wtedy wystąpić bóle głowy, ogólne zmęczenie, gorączka, objawy grypopodobne, wysypka, bóle kostno-stawowe i inne. Dlatego w okresie stosowania terapii zaleca się zwiększyć przede wszystkim podaż wody do organizmu oraz opcjonalnie zastosować środki (suplementy, metody terapeutyczne) przyspieszające wydalanie toksyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *