Kręgarz czy chiropraktyk? Kto pomoże Ci z bólem kręgosłupa?
Ogromnym problemem współczesnych czasów stają cię coraz częstsze nieprawidłowości i bóle w obrębie kręgosłupa – których przyczyną może być praca siedząca, brak wystarczającej ilości ruchu czy źle dobrany materac do spania, a także szereg innych czynników. Chociaż wiele osób ignoruje dolegliwości, to po pewnym czasie mogą się one stać prawdziwą zmorą. Co wspólnego z bólem kręgosłupa ma chiropraktyka i czym różni się od kręgarstwa?
Chiropraktyka to nic innego jak terapia manualna. Chociaż wokół niej wciąż pojawia się wiele kontrowersji, to jednak jej popularność z roku na rok wzrasta. Często jest to jedyny sposób na uwolnienie się od bólu – nie tylko kręgosłupa, ale także stawów czy tzw. korzonków. Wokół kręgosłupa człowieka zlokalizowane są włókna nerwowe odpowiedzialne na różne części ciała. W samym kręgosłupie znajdują się natomiast nerwy rdzeniowe, które odpowiadają między innymi za organy wewnętrzne. Źle ustawione kręgi mogą więc wpływać na powstawanie nieprawidłowości w całym organizmie człowieka. W przypadku niewielkich zwyrodnień chiropraktyka może być odpowiednią metodą terapeutyczną, która nie będzie aż tak inwazyjna, jak terapia, którą stosuje kręgarz. Długie bagatelizowanie problemu może jednak przyczynić się do tego, że jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się bólu będzie wykorzystanie kręgarstwa.
Kręgarz – pomoc w trudnych przypadkach
Kręgarz zajmuje się pacjentami, którzy wymagają pomocy nie tylko w problemach z kręgosłupem, ale także ze stawami kończyn dolnych i górnych. Podstawowymi stosowanymi technikami są:
- masaż,
- metoda trakcji,
- mobilizacja,
W zależności od wybranej metody możliwa jest poprawa ruchomości kręgosłupa, uwolnienie uciśniętych nerwów lub dysków.
Chiropraktyka – Katowice, Kraków, Warszawa
W większych miastach nie jest trudno o dobrego specjalistę – zarówno z dziedziny chiropraktyki, jak i kręgarstwa. Należy pamiętać, że w każdym przypadku na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą zdjęcie RTG lub wynik badania tomograficznego – będzie to dodatkowa pomoc, która pozwoli na ustalenie odpowiedniej terapii. Badania fizykalne, które przeprowadza kręgarz, mogą także wpłynąć na diagnozę wad postawy.
Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą fizjoterapii.